ConnectingCultures tilbyder kurser i kulturforståelse og diversitet og inklusion.

ConnectingCultures udbyder to typer af ydelser inden for kulturel intelligens / kulturforståelse of diversitet og inklusion: kompetenceudvikling og analysearbejde. Vi tilbyder dem gerne sammen, således at vi først laver en undersøgelse og dernæst skræddersyr kompetenceudvikling og kurser med udgangspunkt i analysens resultater.

Du kan få kurser i kulturforståelse og diversitet og inklusion både som workshops, foredrag, én-til-én træning, forløb og virksomhedsrådgivning. Uanset hvad I vælger, tilpasser vi altid vores træning jeres specifikke behov. Skal I inspireres gennem et motiverende foredrag? Eller satser I på at få udviklet jeres medarbejderes kulturelle kompetencer gennem en heldagsworkshop? Vil I gå all-in og gennem et længere forløb udvikle et multikulturelt team til at drage fordele af den multikulturelle sammensætning?  Vores workshops, foredrag og forløb kan foregå fysisk eller virtuelt. 

Vi laver også inklusionsundersøgelser, som I kan bruge til videre kompetenceudvikling af inkluderende ledelse og DEI-tiltag. 

Workshops

Halv- eller heldags workshops der effektivt træner jeres kulturelle kompetencer, hvad enten I ønsker at skærpe det globale mindset, øge kendskabet til forretningskulturen i et bestemt land eller en bestemt region eller skabe tillid og bedre kommunikation i virtuelle teams.

Foredrag

Inspirerende og interaktive foredrag, der giver indblik i forretningskulturen i et specifikt land/område eller emner, I ønsker behandlet (eksempelvis globalt lederskab, motivation på tværs af kulturer, virtuelle teams, betydningen af kropssprog på tværs af kulturer, Velfungerende virtuelle teams mm.)

Én-til-én træning

Én-til-én træning, som specifikt træner den enkeltes kompetencer. Denne træning laves ofte for ledere af globale teams eller multikulturelle teams, samt ledere eller medarbejdere (+familie), der skal udstationeres eller repatrieres.

Forløb

Længerevarende forløb, hvor vi over en periode arbejder med at udvikle kompetencer hos jeres ledere eller medarbejdere og implementere ny adfærd. Forløbet kan også rette sig mod teams og udvikling af en ny fælles kultur i teamet.

Rådgivning

Rådgivning f.eks. i forbindelse med fusioner af virksomheder placeret i forskellige lande, åbning af afdelinger i nye lande eller i forbindelse med stratetiske overvejelser ift. lønningsordninger, motivation eller andet.

Virtuel træning

Vi udbyder også vores workshops, foredrag og forløb virtuelt på Skype for Business, Web-Ex, Surface Hub eller Zoom og vi bruger en række digitale platforme for at gøre træningen interaktiv og involverende. Træningen retter sig til enkeltpersoner/grupper der sidder i udlandet.

ANALYSEARBEJDE indenfor inklusion af internationale medarbejde og diversitet generelt

Vi bruger lang tid på at planlægge og sammensætte en mangfoldighedsundersøgelse, der passer til netop jeres organisation og jeres unikke medarbejdersammensætning, kultur og arbejdsgange. Vi kombinerer ofte kvalitativ og kvantitativ dataindsamling. Analyse af datoen er vores stærkeste kompetence. Her finder vi en række konklusioner, som leveres i en rapport – ofte i forlængelse af en co-creation mellem os og jer – som I kan bruge til jeres videre DEI-strategier, kulturarbejde og kompetenceudvikling. 

Sådan foregår en typisk kulturtræning

Gennem dialog sammensætter vi et program, der matcher jeres behov og ønsker. Inden kulturtræningen sender vi jer et spørgeskema, der kan klarlægge jeres udfordringer og ønsker og som giver os et indblik i, hvordan I samarbejder internationalt. Vi afholder typisk træningen hos jer, eller et andet sted, der passer jer. Ring for en uforpligtende samtale om, hvilken form passer bedst til jeres behov og hvordan vi kan sammensætte et program der sætter fokus på jeres globale interaktion: +45 6087 0017 

Tests

Vores workshops og kulturtræningsforløb kan med fordel kombineres med profilværktøjer, personlighedstest eller tests med fokus kulturelle præferencer. De kan integreres i de fleste af vores forløb og workshops, men er særligt gode til vores landespecifikke workshops og global mindset workshops, samt alle vores workshops med fokus på multikulturelle eller virtuelle teams.

De er også effektive i vores én-til-én-coaching-sessions, hvor de kan stille skarpt på, hvad lederen af et multikulturelt team skal være opmærksom på.
Værktøjerne kan bruges til at zoome ind på teamets sammensætning og præferencer i teamet eller til at vurdere den enkelte medarbejders styrker og udfordringer i den interkulturelle kontekst.

Ved at integrere profilværktøjer sikrer vi, at I både får viden om de generelle tendenser i det eller de lande, I samarbejder med, og samtidig bliver I klogere på teamets sammensætning ift. kulturelle og personlige præferencer.

Vores trænere er certificeret i nedenstående værktøjer:

En online profiltest, der indikerer din personlige arbejdspræference i forhold til 5 kulturelle dimensioner, der måler på hierarki, individualisme, risikovillighed, kommunikationsformer og relation. Du kan sammenligne din personlige profil med generelle tendenser i 92 lande, dit team som helhed og hvert enkelt teammember og derefter lave fremadrettede strategier. Se mere her: (PDF)

Cultural Intelligence Center’s CQ® Assessment
En online test, der indikerer din præference for arbejdsformer i forhold til 13 kulturelle dimensioner. Du kan sammenligne dine personlige profil med forskningsbaseret viden om generelle tendenser i 98 lande. Samtidig kan testen måle på og give en idé om hvor stærkt dit globale mindset er i forhold til de 4 faktorer: CQ Drive, CQ Knowledge, CQ Action og CQ Strategy.