Hos ConnectingCultures har vi altid fokus på at omsætte viden til konkret handling, der kan implementeres i jeres hverdag. Derfor er kompetenceudvikling og interaktiv træning i centrum i vores workshop – og så må det gerne være sjovt.
Metode
Kompetenceudvikling
1. Udviklingsforløb med udgangspunkt i jeres organisation – og hver enkelt deltager
Hos os er der ingen standardløsninger. Uanset om I ønsker at styrke jeres kulturelle intelligens, blive opmærksomme på jeres ubevidste bias, styrke jeres, ledelseskompetencer eller samarbejdsevner, tilpasser vi forløbet i tæt samarbejde med jer.
Vi skræddersyer indholdet, så det matcher både organisationens mål og den enkelte deltagers hverdag. Det er når vi arbejder ud fra jeres konkrete behov og virkelige situationer, at træning bliver relevant og brugbar.
2. Praktiske værktøjer og konkrete indsigter
Vi prioriterer oplevelsesbaseret læring, hvor den enkelte deltager får mulighed for at arbejde med egne bias, udfordringer og relatérbare cases og situationer. Det giver ikke bare indsigtsfulde øjeblikke – men også brugbare værktøjer, som kan tages i brug med det samme i dagligdagen.
Vi gør det let at omsætte ny viden til konkret handling.
3. Forløb der skaber varig effekt
Vi stiler efter reel forandring. Vores fokus er på at omsætte læring til handling og sikre, at det, man tager med sig, bliver brugt og gør en forskel i praksis.
Vi planlægger med henblik på langtidsholdbar effekt, ikke midlertidige løsninger.
4. Engagerede undervisere med reel erfaring
Vores konsulenter og undervisere bringer både faglighed og personlig erfaring i spil. De er specialister indenfor de fagområder de underviser i, alle uddannede facilitatorer og læringskonsulenter og har selv stået i situationer, der ligner dem kursisterne står i.
Det er passionen for vores fag, der driver os og engagementet mærkes – og er med til at gøre undervisningen både relevant og levende.
5. Læring, der integreres i arbejdsdagen
Vi ved, at den største udvikling sker, når ny viden kobles direkte til hverdagen. Derfor tænker vi læring ind som en del af det daglige arbejde. Gennem øvelser, refleksion, cases og – hvis det ønskes – opfølgning hjælper vi deltagerne med at omsætte indsigter til handling, så udviklingen bliver en naturlig del af det, de allerede gør.
6. Fokus på motivation og ejerskab
For os handler kompetenceudvikling ikke kun om at tilegne sig ny viden – men om at skabe motivation og ejerskab hos den enkelte. Vi involverer deltagerne aktivt i processen, så de bliver medskabere af deres egen udvikling, og vi holder os langt fra do’s and don’t-lister, men til gengæld arbejder vi gerne med at støtte kursisterne i at udvikle personlige strategier, som gør udviklingen bæredygtig og forenelig med den enkeltes personlige præferencer og personlighed. Det øger engagementet, styrker læringsudbyttet og sikrer, at forandringen forankres.
7. Et fælles sprog om kulturel intelligens og diversitet og inklusion
Vi skaber et fælles ståsted. Det betyder, at uanset om det er én afdeling eller hele organisationen, der deltager, får I et fælles begrebsapparat og sprog om de emner vi arbejder med.
8. Læring må godt være sjovt
Vi tager faglighed alvorligt, men vi tager ikke os selv alt for højtideligt. Derfor lover vi, at der også bliver grinet undervejs. Når vi griner sammen, lærer vi bedre – og husker det længere. Vi skaber forløb, hvor man ikke bare føler sig klogere, men også mere opløftet og inspireret, når man går hjem.
Vi designer vores workshops til at engagere, overraske og underholde – uden at gå på kompromis med indholdet. Som en deltager sagde efter en session: “Jeg har skulle tisse den sidste time, men kunne simpelthen ikke gå ud – det var alt for sjovt og spændende til at gå glip af noget!







